Srpen 2009

Raf a Sheeva v AKCI - na policejním parkuru

29. srpna 2009 v 17:35 Plemeno Knírač střední

V parku kam ráno chodíme venčit, se bude o víkendu konat mezinárodní klání jízdní policie v parkuru.

Rafa a jeho kamarádku ridgebacku Sheevu při čtvrtečním ranním venčení nachystané překážky velmi zaujali. Rafík nezapoměl označkovat několik tújí v květináčích, které překážky lemují .

....no a protože je třeba nadšení hafanů využít, tak jsme si s nimi šli včera zaskákat (samozřejmě až po dovolení místních policistů - překážky totiž hlídá policejní hlídka ve dne i v noci).

Tak tady jsme my psí skokani na startu

Raf příprava na skok .............aaaaaaaaaaaaaaaaa.........skoka teď Šíva...........................................aaaaaaaaaaa ........................... dvojitý skok

Rafík dvojskok ..........................................................Raf a Šíva na stupních vítězů

Šíva při své vyšší a sportovní postavě překážky zdolává s velkou elegancí a přehledem.
Raf jde na to kníračím způsobem. Poprvé skákal překážku s 2 tyčemi (viz. první 3 fotky) - při 1.skoku tam se neodrazil dostatečně a brnknul o ni zadní nožkou a tak při skoku zpět přeskočil jen nad spodní tyčí a pod tyčí horní....no prostě koumák knírač.

Výcvik poslušnosti

22. srpna 2009 v 20:52 Výcvik
S Rafem jsme začali docházet pravidelně na kynologické cvičiště ZKO Ostrava - Svinov ve věku cca 3,5 měsíce. Začínali jsme cvičit pomalu a na pamlsky. Je důležité, aby se pes naučil poslouchat i ve skupině jiných psů a lidí. Pro malé štěně je totiž hra nadevše.

Rafík spolupracoval ve výcviku velmi ochotně a na cvičišti patřil k těm nejšikovnějším. Brzo jsme byli přeřazeni ze skupiny štěňat mezi pokročilé.

Mezi nejoblíbenější Rafovy disciplíny v poslušnosti patří překážky a štěkání na povel .

Asi nejméně oblíbenou je aport - je to jedna z mála věcí, se kterou jsme zápasili. Raf aport nosit nechtěl, ale časem pochopil, co se po něm chce...ovšem svou nelibost dával a dává dost najevo pomalým provedením cviku.
...je zvláštní, že třeba balónky a klacíky nosí s obrovským nadšením a házení si přímo vynucuje.
Zapeklitostí je povel "volno". Když cvičíme odbíhá naprosto spolehlivě. Ovšem na zkoušce se už min. 3x stalo, že odběhnout nechtěl....a proč také, když vycítil, že jej budete v zápětí přivolávat .
Plemeno knírač je velmi inteligentní a učí se nové věci rychle - to platí i u Rafa.

Knírači nemají rádi, když se cvičí (jako třeba s ovčáky) drilem. Cvik zopakují maximálně 2x a když jej po nich chcete potřetí, tak se na vás koukají a "klepou si packou na čelo", proč to po nich chcete opakovat, když to bylo dobře.


Raf a stopy

15. srpna 2009 v 20:59 Výcvik
Se stopováním jsme s Rafem začali poměrně pozdě, až ve věku cca 1 roku. Bylo to dáno tím, že na kynologickém cvičišti jsme ke stopám dostali poměrně málo informací a v podstatě se mělo za to, že stopovat každý pes přirozeně umí.
Jsou plemena, která jsou ve stopování špičková a pak ty ostatní. Rafík je od malička méně lovecky zaměřený (nezajímají ho zvířecí stopy, neloví myši, nehrabe, nevyhledává srnčí, bažanty ani zajíce a nikdy se žádného zvířete nechtěl zmocnit - ulovit ho...dokonce i poraněného holuba nechal být a to byl od něj na vzdálenost tlapky). Zvíře ho zaujme jedině tehdy, pokud před ním vyběhne - to se pak pár metrů proběhne za ním, ale pak toho sám nechá a vrací se zpět.

V podstatě se správnou technikou nácviku stop nás seznámil až náš výcvikář p. Vladimír Košťál (Bohemia Atevy). Pod jeho vedením jsme se naučili stopovat.
Nezbylo nám nic jiného, než začít úplně od začátku - nácvikem pachových čtverců, do kterých se rozmístí pamlsky (namočené granule, maso, salám aj. podle toho, co pes preferuje), přes rovnou stopu až po stopu lomenou s následným kladením předmetů na stopu.

V současné době Raf stopuje docela slušně (viz. např. zkouška FPr 1) a předměty spolehlivě označuje - bohužel nechtěl je zalehávat a tak jsme museli přejít na variantu zasednutí, která se osvědčila.
V současné době pracujeme na tom, aby Raf zvládal:
  • delší stopy, jak 400 kroků,
  • stopy cizí,
  • stopy starší, jak 45 min.