Červenec 2009

Raf a "berňačky"

30. července 2009 v 10:45 Plemeno Knírač střední
Včera Rafík strávil společně s námi celý den na návštěvě na chalupě v příjemném prostředí Dolních Domaslavic - velká zahrada, ale hlavně 2 fenky Bernského salašnického psa - Tara (ta starší) a Kely (dcera Tary) a dále kočka Líza a její kotě Mikeš.

Na fotky jsme bohužel s vypětím všech sil dostali jen hafany, dostat tam i kočky by byl přímo nadlický výkon.

Tara (ta vlevo) je už starší psí dáma, má za sebou 2 vrhy štěňat a už chce mít svůj klid.

Za to Kely (ta vpravo) to je divoška. Je o něco málo mladší než Raf a stále si chce hrát. Kely se narodila ve vrhu (1. vrh Tary) jako jedináček, bez sourozenců. Což se občas projevuje při hře - je urputná a nezná míru...pak to Rafík odskáče, pokud se dostatečně nebrání. Tařiných 55 kg versus Rafových 18,5 kg je fakt rozdíl.

Tara a Kely jsou smečka a občas si z Rafíka udělají "kořist", obzvlášť když je vypustíme všechny na louku. To se spojí a jedna nahání Rafa té druhé. Pokud Raf není dostatačně rychlý (což se stává málo kdy, obvykle mu berňačky nestačí, přece jen jejich konstituce je odlišná od té Rafové), zpresují Rafa jako ve wrestlingu.
Jinak jsou obě berňačky moc fajn, mají rády rodinu i ostatní lidi, ale na druhou stranu umí také skvěle hlídat.

Ranní procházky se Sheevou

22. července 2009 v 22:48 Plemeno Knírač střední
Obvykle každé ráno chodíme s Rafem na delší procházku do velkého parku. Zpáteční cestou domů jdeme společně s kamarádkou Monikou a její fenkou Sheevou (Fotogalerie Sheeva), se kterou si Raf velmi rozumí - hlavně v blbnutí, na to jsou oba opravdu experti.

Dneska vzala Monika foťák, abychom řádění našich hafanů zdokumentovaly....myslím, že fotografie hovoří za vše...
Další fotky k nahlédnutí ZDE.
Po takovém výkonu oba naši hafani spí jako mimina ....

Nově složené zkoušky na LVT

19. července 2009 v 21:02 Výcvik
S Rafem jsme se zůčastnili letního týdenního výcvikového tábora ve Větřkovicích, kde jsme v pátek a následně v neděli složili níže uvedené zkoušky:
ZkouškaDatum složeníBody poslušnostBody stopaBody obranaRozhodčíVýsledek zkoušky
FPr 117.7.2009-89-Josef Havránek89 b
ZVV 119.7.2009828680Josef Havránek248 b

Stopařká zkouška - FPr 1 (300 kroků, 3 úseky, 2 předměty)
Přesto, že stopa nepatří k Rafovým oblíbeným disciplínám, velmi mile mě překvapil. Po stopě šel soustředěně a označil s přehledem oba předměty. V této zkoušce, jsme dosáhli dokonce nejvyššího počtu bodů v porovnání s ostatními účastníky zkoušky FPr 1
Zkouška všestranného výcviku psa prvního stupně - ZVV 1
Od So večera a rovněž v neděli pršelo velmi intenzivně, což se dost odrazilo na výkonech psů.
Stopa - byla trošku horší, než v pátek (bylo hodně mokro), Raf se rovněž na 2 úseku zastavil a nesprávně označil předmět, který tam samozřejmě nebyl - zřejmě se mu už dál nechtělo .
Poslušnost - tady se objevilo více drobnějších nedostatků (pomalejší donesení aportu, příliš rychlé překonání kladiny, A-čka, volno až na 2.povel aj.) + Raf přeskočil překážku pouze jedním směrem.
Obrana - Rafík nezvládl první část - revír, oběhnul makety až na 2.pokus, přitom obvykle je běhá naprosto spolehlivě, drobné problémy byly i s poslušností - neuležel povel lehni (sedl si) apod.Obrana - knírač má svou hlavu

10. července 2009 v 15:34 Výcvik
Jako každý čtvrtek, jsme byli s Rafem na tréninku obrany. Obranu cvičíme vždy na 2 kola, aby si pes mohl odpočinout a následně podat maximální výkon. Nás psovodů se psi je vždy víc, takže se tímto způsobem prostřídáme.

Raf obranu dost prožívá...(viz. minulé články).
Měli jsme jít na řadu a tak jsem Rafa vytáhla z kenelky, nasadila mu obranářský obojek ...je to vždycky tak trochu boj, protože on už se nemůže dočkat (štěká a vší silou se dere ven z auta) s tím, že jdeme na plac. Jenže nechtíc nás předběhl jiný psovod...Rafa jsem musela strčit zpět do kenelky do auta...no to bylo něco na milého Rafana...štěkal jak šílený a byl z toho úplně rozhozený...Když jsme následně šli na věc, projevilo se to jak na revírech (nechtěl obíhat makety) i v následných zákusech...

Bohužel i toto je jedna ze stránek povahy kníračů...Bavili jsme se o tom s kamarádkou Katkou, která má velké knírače...Byli na závodech, zahájili na pokyn rozhodčího stopu a po pár metrech je rozhodčí odvolal s tím, že si neuvědomil, že musí ještě 10 min. počkat, až příjde zpět kladeč stop. Katka tedy psa dala zpět do auta a při druhém zahájení stopy už bohužel pes spolupracovat nechtěl.

Procházka s "holkama"

7. července 2009 v 21:46 Plemeno Knírač střední
Dneska k večeru jsme si dali "rande" s kamarádkou Jarkou a jejíma "holkama". Holky jsou 3 fenky knírače malého - bílého (Dorotka, Amálka, Bellami) a 1 fenka knírače malého - černého (Cassandra) DOROTHEA ZE SOLNÉ - chovatelská stanice malých bílých kníračů.
Rafík má všechny holky moc ráááád (obzvlášť je miluje, když hárají ). Dokonce si pamatuje, kde "holky" bydlí. Když jdeme k Jarce na návštěvu a řekneme mu, že jdeme za "holkama" bezpečně nás dovede přes celé město až k jejich vchodu a následně i bytu. Celá cesta ovšem probíhá ve zvýšeném tempu, Raf totiž nasadí svou čtvrtou kosmickou rychlost a pádí směr holky, máme co dělat, abychom mu stačili...
Dnes už ani jedna z "holek" nehárala, ale milý Rafík si jako oběť svých hrátek vybral Cassandru (asi mu stále ještě voní). Cassandra je hodná a Rafovi hned ze začátku nedala dostatečně najevo, že si nepřeje, aby ji obtěžoval, což zřejmě pochopil tak, že má pokračovat. Byl dost neodbytný...bohužel tentokrát v tom psí smečka Cassandru nechala samotnou (obvykle totiž dost razatně zasahuje Amálka - brání každou hárající "holku"). Cassandře nakonec nezbylo, než se Rafovi bránit, což se jí při její obratnosti hravě dařilo.
Domů jsme dorazili cca po 2 hodinách poctivé procházky....Raf leží na pelechu naprosto vyčerpán...

Raf a Robi - řádění na louce

3. července 2009 v 21:39 Plemeno Knírač střední
Dneska jsme si dali "psí rande" na louce s kamarádkou Martinou a jejím 6-měsíčním boxerem Robim. Raf boxera zná už od malička, účastnili jsme se procesu jeho socializace...
Robi je už teď o něco větší než Raf a také váží cca o 4 kg víc..při jejich dovádění je to znát.Raf je ve vztahu k jiným psům naprosto klídný a bezkonfliktní (nevadí mu jiní psi, fenky, ani štěňata). Něco jiného ovšem je, pokud na něj někdo hrkne nebo ho napadne, to si potom psa velmi dobře zapamatuje a při dalším setkání útočí jako první.
Raf má špatnou zkušenost z mládí, asi 3x ho bezdůvodně napadli psi a 1x smečka...proto je v případě větších psů stejné rasy (překvapuje mě, jak dobře si to zapamatoval), která ho napadla obezřetnější.

Naši dva hafani si to dnes opravdu užili, louka jim byla malá...několikrát se vykoupali v potoce, přetahovali se o klacek, "ulovili" pet láhev, kterou si střídavě kradli a celý zbytek cesty sváděli psí zápasy na různý způsob. Když jsme docházeli domů a chvíli se zastavily, abychom se s Martinou rozloučily a domluvily se na víkend, tak oba naši psi ulehli a nechtěli vstát, to se nám ještě nestalo...je vidět, že toho oba měli dost. Myslím, že přesto, že oba byli utahaní jako koťata, byli šťastní.Trénink obrany po 2 měsíční přestávce

2. července 2009 v 21:32 Výcvik
Rafík má obranu moc rád...řekla bych, že ještě víc než házení balónků. Trénink vždycky hrozně prožívá, ...těší se, skáče, štěká, chvíli nepostojí...v nadšení strčí "do kapsy" ovčáky, boxery a ostatní služební plemena.
Obranu opravdu miluje...rozhodně mnohem víc, než poslušnost nebo stopy.

Důkazem je dnešek...po druhém kole odcvičené obrany, jsme chtěli Rafa seznamit s 3-měsíční fenkou černého knírače naší kamarádky Katky...bohužel Raf pozornost fence vůbec nevěnoval, neustále sledoval louku, kde právě probíhal nácvik obrany dalších hafanů a značně nahlas celý jeho průběh komentoval.

Rafův entuziasmus má bohužel i své stinné stránky, někdy se chová jako šílený...a stává se, že povel poslechne jen na pár vteřin...a pak chce jít znova do akce...

Hned z počátku, kdy jsme začali s obranou, jsme byli nuceni pro Rafa pořídit plastovou přepravku. Místo klidného čekání mezi jednotlivými koly obrany, Raf skákal jako šílený po celém autě a štěkal. Když jsem jednou nechala trochu víc pootevřenné okno, klidně jím proskočil a utíkal na plac. Bláznivý knírač... Také mu delší dobu trvalo než pochopil, že cílem není roztrhat figuranta, ale odnést si kořist (rukáv). Vše jsme zvládli díky radám a trpělivosti našeho figuranta a výcvikového instruktora P.Vladimíra Košťála Bohemia Atevy.

Dnes jsme byli po téměř 2-měsíční pauze (léčba - zánětu a drápku) opět na tréninku...

Měla jsem trochu obavy, jestli dnes Rafovo nadšení nebude extrémní, ale naštěstí náš knírač asi konečně dostává rozum...je taky na čase, v půlce května měl 3 roky.
Raf zvládl dobře revír, zákusy byly pevné, dobře reagoval na pusť...o něco horší byla část, kde měl být Raf v klidu...ale na tom pracujeme.