Mé zkušenosti s kníračem středním

13. června 2009 v 11:42 |  Plemeno Knírač střední
Raf je náš 2.knírač střední v rodině a můj první vlastní.

Náš první knírač vlastně kníračka byla fenka Betina (knírač střední černý). Betina žila u prarodičů, ale my děti (hlavně já) jsme s ní trávili spoustu volného času. Nejšťastnější byla, když jsme byli celá rodina pohromadě. Byla velmi poslušná a chytrá, ale nedůvěřivá k cizím a vynikající hlídač. Byla hravá, veselá a milovala pohyb.
Betinka se dožila 14 let a 9 měsíců. Ještě v 11 letech s přehledem aportovala balonky, které měla tak ráda. Bohužel v dubnu 2006 jsme ji museli nechat uspat. Veterináře pro tento úkon jsme si pozvali na chalupu, takže skonala tam, kde se cítila nejlépe. Všichni jsme to oplakali. Pochovali jsme ji na zahradě naší chalupy.

Každý kdo měl psa a pak o něj přišel ať už z jakéhokoli důvodu ví, jak je najednou bez něj doma prázdno. Protože babička už žádného psa nechtěla, tak jsme se rozhodli, že si ho tentokrát pořídíme my.

O tom, že to bude knírač nebylo pochyb. Velkého jsme do bytu nechtěli a malý knírač je prostě malý. Střední knírač nejlépe pepř a sůl byla ta správná volba...alespoň jsme neměli tendenci ho srovnávat s naší úžasnou černou kníračkou Betinkou.

V té době, když jsme sháněli štěně, jsme shodou okolností narazili při hledání na Internetu na chovatelskou stanici Lenky Fajkusové kníračů středních P&S Alarm Beskyd ve Frýdlantu nad Ostravicí (http://www.alarmbeskyd.com/aktuality.htm). Naše původní představa byla, že si koupíme fenku, ale ve vrhu byly 4 a zadáné. Tak jsme se s p.chovatelkou domluvili, že si vezmeme pejska.

Na štěňata jsme se byli dívat několikrát.

Pokaždé se kolem mě motala chundelatá kulička se zelenou mašlí kolem krku (Evergreen Alarm Beskyd)
a tak padla volba na něj .

Přikládám pár fotek z prvních dnů pobytu Rafa v novém domově:

Musím konstatovat, že jsme udělali moc dobře! Je to báječný pes - poslušný, chytrý, ostražitý, hravý, nezkazí žádnou legraci, nemá rád rvačky, není bezdůvodně agresivní ke psům ani k cizím lidem, není uštěkaný, rovněž jako Betina miluje pohyb a aportování balónků. No prostě prima psí kamarád!

Všem aktivním lidem, kteří se rozhodují pro nějaké psí plemeno střední velikosti mohu tohoto knírače jen doporučit.

Určitě by ovšem budoucí majitel měl myslet na to, že je to pes, který potřebuje dostatek pohybu a také je třeba zvládnout alespoň základní poslušnost, jinak mu může knírač přerůst přes hlavu, je na to chytrý dost.

"Správný přístup k výchově knírače je jednou z hlavních podmínek pro příchod přívětivého dobromyslného společníka a psa do rodiny a k dětem. Knírač potřebuje pevnou ruku, avšak ne přílišný dril a už vůbec ne násilí. Knírači jsou od přírody inteligentní tvorové, kteří jsou obdařeni jistou dávkou energie, kterou potřebují vybít. Nejlépe na společných procházkách či při příležitosti sportu. Pohyb prostě milují. Jejich inteligence se projevuje ve schopnosti chápaní, například při výcviku služebních psů. Výchova musí být důsledná a majitel si jej v žádném případě nesmí nechat "přerůst přes hlavu".

Kromě již výše zmíněného, bývají kníračí střední zdraví a odolní psi.
Snad jedinou malou komplikací je nutná pravidelná úprava srsti (nejlépe trimováním). 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama