Červen 2009

Ach ta packa

28. června 2009 v 21:20 Zkušenosti
V Pa jsme stihli ještě zajet na trénink stop před liákem, který se následně spustil...Stopu Raf zvládl na výbornou = 4 úseky, 3 lomy, 3 předměty. Lomy zvládl s přehledem a rovněž našel a označil všechny předměty . Šikulka!


Rafova packa se během Čt a Pá se bohužel zhoršila...TENTO ROK MÁME OPRAVDU PECH!...zřejmě si ji olízal a tím si do ještě stále citlivých míst, zanesl infekci a mezi prsty způsobil povrchový kožní zánět.

Takže jsme pro jistotu opět zašli na veterinu...závěr zněl, packu nemá smysl v tak deštivém počasí vázat (zbytečně by se dělali zápary), 1x denně natřít postižené místo mastí Belogent (je jen na předpis), na procházky místo z důvodu ochrany namazat lékařskou vazelínou nebo nějakou jinou mastí a nejlépe večer packu umýt ve speciálním šamponu (něco na bázi Betadine).
Rovněž dobíráme homeopatika Arnika Montana (2x denně 5 kuliček) a packu koupeme v heřmánku. Po třech dnech je vidět velké zlepšení.

Raf - kontrola po zákroku

24. června 2009 v 20:46 Zkušenosti
Dnes jsme byli s Rafem na kontrole u MVDr. Maška po zákroku (Pa 19.6. - stržení drápku). Měli jsme trochu obavy, protože drápek po procházce vždycku trochu krvácel a také proto, že vnitřní strana lůžka je zarudlá. Veterinář nás ovšem uklidnil s tím, že packa je v pořádku, akorát ji máme sledovat, večer opláchnout speciálním šamponem a pravidleně mazat mastí. Do normálu by se packa měla dostat za týden.
HURÁ žádná botička, žádné obvazy ani omezování!
Dekret šampion SR

23. června 2009 v 9:42 Výstavy
O víkendu jsme si na poště vyzvedli dekret o jmenování Rafa Šampionem krásy Slovenské republiky.
Jeho provedení nás trochu zklamalo - papír ani vizuální provedení nic moc...no ale, aspoň Raf bude moct na stará kolena balit fenky na sbírku svých pohárů, medailí a diplomů .


Neoprenové botičky pro psa

22. června 2009 v 17:42 Zkušenosti
Už druhý den je hodně deštivý...protože má Raf drápek stále citlivý a dle pokynů veterináře by měla být packa v suchu. Tak jsme zakoupili neoprenovou botičku velikosti M (vlastně během zhruba 1,5 měs. léčení, jsme už museli zakoupit pátou).

Raf z toho, že mu packu ovážeme obvazem, vložíme do několika sáčků a pak ještě nacpeme do botičky, moc nadšený není, ale nedá se nic dělat...

Botička sedí relativně skvěle za sucha, ale má to jeden háček, v dešti nejen že promokne, ale po pár vycházkách se stává zcela opotřebovanou (odřenou, díravou). Pokud se pes rozhodně běžet, tak to obvykle skončí tím, že botička nakonec z packy spadne úplně. Doma už sušíme třetí botičku (ty ostatní zatím neuschly) a snažíme se je všelijak zalepit izolepou, abychom prodloužili jejich použitelnost, zatím to ovšem moc velký efekt nemá.

No myslím, že by se výrobci měli nad sebou zamyslet a konečně na trh přijít také s nějakou takovou botičkou, která v děšti nepromokne a bude mít trochu větší trvanlivost .

Pozor na tlapky

20. června 2009 v 10:04 Zkušenosti
Kdyz měl Raf cca půl roku, tak se mu podařilo při běhu došlápnout tak nešťastné, že si ZLOMIL DRÁPEK (dost to krvácí a pro psa je to hodně bolestivé). Byli jsme v našem oblíbeném velkém parku a veterina byla od nás cca 300 m, ale bohužel jsem si sebou nevzala žádné peníze. Naštěsí šel s námi jeden známý se svou mladou fenečkou Zlateho Retrivra, se kterou právě Rafík řádil (až později jsem se dozvěděla, že je to profesionální fotbalista a že už je mimo v Ostravu). Ten nám peníze na ošetření půjčil. Vlastně dodnes mu je dlužím, protože se mi už jej nepodařilo v parku potkat.
Ošetření proběhlo tak, že veterinář drápek odlomil, šlo to hladce, protože držel jen na malém kousku. Packu ovázal a Raf dostal injekci proti bolesti. Asi 3 dny měl packu ovázanou, potom chodil ještě 4 dny s botičkou a pak už byl v pořádku.

Jak jsem měla možnost vypozorovat, tak štěně se z úrazy vyrovnává mnohem lépe, něž dospělý pes.

Pak jsme neměli víc než 2 roky žádný zdravotní problém a ani úraz...až teď...(doufám, že pro tento rok máme všechny úrazy za sebou )....

Asi před měsícem a půl při ranní procházce v parku, Raf běhal se svými kamarády Pudli Královskými (starší fenkou Karmen a mladším psem Aronem) za balonkem - je fajn, ze si rozumí, vždy zvitězí jen jeden, ale těm ostatním to nevadí, hlavně že se háže. Občas se k nám přidá i fenka Nova Scotia Duck Tolling Retriever Kiri, kterou má Raf mooooooc ráááááád.
Ten den bylo mokro a při jednom sprintu za balónkem Raf dostal smyk a škaredě spadnul. Všimla jsem si, že začal pajdat. Doma jsem packu pořádně prohlédla, ale nic nebylo vidět, žádná krev, žádné zranění....je to těžké, protože pes vám není schopen říct kde a co ho bolí. Vyčkala jsem 3 dny, ale kuhání neustupovalo a spíš se to zhoršovalo.

Šli jsme na veterinu tentokrát v Havířově k MVDr. Tomáši Maškovi (Na Nábřeží 654/79, 73601
Havířov
), chodíme k němu s Rafem už od štěněte a máme s ním velmi dobré zkušenosti.
Rafovi diagnostikovali ZÁNĚT LŮŽKA. Laik by si toho problému asi nevšiml, na první pohled nebylo nic vidět, ale po vyholeni srsti na lůžku packy už to bylo patrné (zarudnutí a mírný otok). V té době byl zánět v počátcích, takže na postižené lůžko se namazala framykoinova mast, dále jsme dostali desinfekční šampon, léky na bolest - na 3 dny a speciální mast s antibiotiky. Packa byla samozřejmě ovázaná, co 2 dny bylo nutné převazovat, aby se nezapařovala. Veterinář nás upozornil, že pokud se stav do 3 dnů nezlepší, máme okamžitě přijít a bude nutné předepsat antibiotika.
Bohužel stav Rafa se stále zhoršoval...už nechtěl ani chodit...v té době jsme byli v Ostravě, takže jsme z důvodu aktuvního stavu zašli na doporučení naší kamarádky Jarky k MVDr. Saviolovi
http://myveterina.webnode.cz/. Ten nasadil antibiotika, léky na bolest (3 dny) - no a packa byla opět zavázaná. Za 14 dní byl Raf v pořádku...při kontrole jsme si ovšem všimli, že Raf má dráp hodně prasklý na 2 místech podélně....to byl asi i důvod toho zánětu. Doporučení znělo, neskákat, neběhat až do úplného doléčení.

Již během léčby jsem dostala doporučení podávat Rafovi kvalitní vitamíny na srst (dávám mu vitamíny značky GIOM http://www.giom.cz/, popř. FITMIN) a další doporučení znělo natírat drápek zpevňovačem na nehty z kalciem. To překvapilo i MVDr. Saviolu, ale když viděl výsledky, tak říkal, že na tom něco bude.

Bohužel 3 dny na to, jsme potkali bílého špice, který si chtěl na Rafovi dokazovat, že je dominantnější a začal mu skákat na zadek. Pani majitelku, jsem upozorňovala, že Raf nemůže skákat ani běhat a ať si jej raději odvede, ale pejsek byl naprosto neovladatelný. Raf si to samozřejmě nechtěl nechat líbít a začal se bránit...odskočil a začal po něm skákat taky...když už to překročilo míru únosnosti, tak Raf na něj zavrčel, ať toho nechá...a už to bylo, milý špic si to nechtěl nechat líbit a byla z toho menší rvačka. Bohužel při ní si Raf nalomil drápek ještě víc a začala mu téct krev...až teprve v tomto momentě a na mé důrazné napomenutí si paní špice odvedla...vlastně nic kromě toho drápku se nestalo...

No a tak jsme skončili opět na veterině - léčba byla zase 14 denní se stejnými léky, veterinář se rozhodoval jestli drápek strhne a nebo jestli se jej pokusí zachránit, nakonec se rozhodl pro druhou variantu, protože drápek pevně držel. Rafovi jsem každý den dávala na jeho doporučení 1/2 jogurtu Activia (brát antibiotika měsíc je pro tělo dost velká zátěž)...vše se zahojilo, ale drápek byl stále mírně naprasknutý. Podstoupili jsme ještě jeho zkrácení, Rafik nepajdal, což bylo baječné.

Vše nasvědčovalo tomu, že bude konečně v pořádku - zvládli jsme výstavu v Raciborzi, přestala jsem jej omezovat, takže začal běhat, byli jsme po delší pauze opět na tréninku obrany no a včera jsme šli s kamarádem a jeho fenou Airedale Terriera Eli na stopu.
Tvar U, 3 úseky na každém předmět = Raf šel skvěle, nic za tu dobu léčby nezapoměl, čímž mi udělal velkou radost a tak jsem mu na konci stopy dala za odměnu maso a stačila 3xhodit balonek....aaaaaaaa......najednou se otočím a Raf sedí a má zvednutou léčenou packu. Jdu se podívat a drápek byl opravdu hodně nalomený, naštěstí žádná krev.

No co se dalo dělat...teď už jsem věděla, že to bude chtít radikální řešení. Rafa jsem naložila do auta a okamžitě jsme jeli k MVDr. Tomáši Maškovi. Pan doktor rozhodl, že je třeba drápek strhnout - dostali jsme na výběr ze 3 možností = buď nechat psa při vědomí (to bych nemohla Rafovi udělat, zákrok je totiž velmi bolestivý) nebo jej úplně uspat (to mi připadalo zbytečné, nehledě na to, že je to zbytečná zátěž) nebo mu dát 15 min. hypnotikum (snad to jsem si dobře zapamatovala název = no prostě pes o sobě 15 min. neví a pak se sám probudí). Vybrala jsem poslední variantu. MVDr.Mašek drápek témeř u kořene odstřihl (lůžko nebylo poškozeno a už z něj vyrůstal zdravý drápek), drápek zabrousil, packu ovazal a za 3 dny máme přijít na kontrolu, zda se vše dobře hojí. Dostali jsme léky na bolest na 3 dny (2x denně - ráno a večer) a homeopatika Arnica Montana 9CH (2x denně 5 kuliček), které by měli podpořit proces hojení. Pokud se neobjeví žádné komplikace, do týdne by měl být Raf v pořádku.

Z následujícího vyprávění si bereme jako páníčkové ponaučení:
  • že pokud se to Rafovi ještě někdy stane (doufáme samozřejmě, že neee....), tak v případě takového poškození drápku, budeme chtít rovnou jeho stržení. Lečba trvá jen týden a pes se nemusí tak dlouho trápit jako v našem případě (měsíc a 1 týden).
  • Rovněž budeme pravidelněji a důsledněji kontrolovat tlapky a vystříhávat srst mezi polštářky.
  • Přesto, že Raf se hodně pohybuje po městě, kde si drápky přirozeně obrušuje, budeme raději chodit co 6 týdnů na jejich odborné stříhání. Zatím jsme to vždycky dělali sami, ale přece jen přes černý dráp není tak vidět jako přes světlý a tak člověk raději střihne méně, aby neublížil.
Pozor na oči

20. června 2009 v 8:34 Zkušenosti
Je to už asi 3 měsíce, co jsem si všimla, že Rafovi teče z 1 oka hnis. Koupila jsem kapky "Opthalmo-Septonex" s tím, že budu 3 dny pravidelně kapat a že se to spraví...koneckonců nebylo by to poprvé.

Jenže když to pokračovalo i po týdnu, tak jsme se raději rozhodli zajít na veterinarní ambulanci U parku do Ostravy
http://www.vetpark.info/main.htm .
Rafovi udělali několik očních testů a zjistili, že má hluboko poraněné oko (no ani jsem se nedivila, protože občas dostane "psí amok" a běhá z radosti jako šílený křoví nekřoví, ale možná se to stalo nedopatřením při hře se psy, těžko říct).

MVDr. Staňa nám vysvětlil, že je nutné uměle vyvolat zánět, aby se nastartoval léčebný proces v oku. Oko mu tedy musel poleptat (Raf to zvládl výborně, někňučel a ani se nebránil) a pak jsme museli cca 3 tydny kapat kapky s antibiotiky a kapky, které sliznici oka leptaly. Každý týden jsme docházeli na kontrolu. V té době jsme měli doporučeno vynechat výrazně zátěžové aktivity jako je třeba obrana, což jsme dodrželï.

Do měsíce byl Raf v pořádku, ale na oku mu zůstane drobná jizva, naštěstí ho nijak nehandicapuje. Děkujeme MVDr. Staňovi za výbornou odbornou péči .


Kynologické zkušební řády

17. června 2009 v 10:30 Výcvik

ZKUŠEBNÍ ŘÁDY PRO SPORTOVNÍ KYNOLOGII můžete nalézt na níže uvedených adresách:


IPO - Mezinárodní zkušební řád pro sportovní kynologii (platný od 1.1. 2003)

IPO V - Zkušební řád pro mezinárodní předzkoušku pracovních psů FCI

NZŘ - Národní zkušební řád (platný od 1.1. 2003)

SchH/VPG - Zkušební řád pro sportovní výcvik psů v ČR (platný od 1.1. 2006)

Rafovy výstavní úspěchy

14. června 2009 v 21:00 Výstavy
Rafovy dosavadní VÝSTAVNÍ ÚSPĚCHY si můžete prohlédnout na níže uvedené WWW stránce:


Raciborz 14.9.2009

14. června 2009 v 20:50 Výstavy

XV. KRAJOWĄ WYSTAWA PSÓW RASOWYCH

- Raf získal ve třídě šampionu V1 a CWC.

Výstava proběhla ve sportovním areálu OSiR (venku). Dobrá organizace a příjemné a dostatečně velké prostředí (louky, stromy), které ocenili především hafani. Jedna z výstav, na kterou budeme rádi vzpomínat.


Společné foto s Katkou a její dcerkou Terezkou a přáteli z Polska:


Složené zkoušky Rafa k 13.6.2009

13. června 2009 v 16:10 Výcvik
ZkouškaDatum složeníBody poslušnostBody stopaBody obranaRozhodčíVýsledek zkoušky
ZOP29.4.200744 + 49--Jindřích Hon93 b
BH24.8.200746--Josef Havránek46 b
ZPU127.10.20078042-Jindřích Hon122 b
ZZO4.11.200749--Josef Havránek49 b
ZM19.7.2008454540Josef Havránek130 b
IPO V5.10.2008818275Jiří Vychodil238 b

KONTAKTNÍ ÚDAJE

13. června 2009 v 15:47 Kontakt
Adresa:
Lenka Halouzková
Havířov - město

E-mail:

ICQ: 234 - 222 - 792

Mé zkušenosti s kníračem středním

13. června 2009 v 11:42 Plemeno Knírač střední
Raf je náš 2.knírač střední v rodině a můj první vlastní.

Náš první knírač vlastně kníračka byla fenka Betina (knírač střední černý). Betina žila u prarodičů, ale my děti (hlavně já) jsme s ní trávili spoustu volného času. Nejšťastnější byla, když jsme byli celá rodina pohromadě. Byla velmi poslušná a chytrá, ale nedůvěřivá k cizím a vynikající hlídač. Byla hravá, veselá a milovala pohyb.
Betinka se dožila 14 let a 9 měsíců. Ještě v 11 letech s přehledem aportovala balonky, které měla tak ráda. Bohužel v dubnu 2006 jsme ji museli nechat uspat. Veterináře pro tento úkon jsme si pozvali na chalupu, takže skonala tam, kde se cítila nejlépe. Všichni jsme to oplakali. Pochovali jsme ji na zahradě naší chalupy.

Každý kdo měl psa a pak o něj přišel ať už z jakéhokoli důvodu ví, jak je najednou bez něj doma prázdno. Protože babička už žádného psa nechtěla, tak jsme se rozhodli, že si ho tentokrát pořídíme my.

O tom, že to bude knírač nebylo pochyb. Velkého jsme do bytu nechtěli a malý knírač je prostě malý. Střední knírač nejlépe pepř a sůl byla ta správná volba...alespoň jsme neměli tendenci ho srovnávat s naší úžasnou černou kníračkou Betinkou.

V té době, když jsme sháněli štěně, jsme shodou okolností narazili při hledání na Internetu na chovatelskou stanici Lenky Fajkusové kníračů středních P&S Alarm Beskyd ve Frýdlantu nad Ostravicí (http://www.alarmbeskyd.com/aktuality.htm). Naše původní představa byla, že si koupíme fenku, ale ve vrhu byly 4 a zadáné. Tak jsme se s p.chovatelkou domluvili, že si vezmeme pejska.

Na štěňata jsme se byli dívat několikrát.

Pokaždé se kolem mě motala chundelatá kulička se zelenou mašlí kolem krku (Evergreen Alarm Beskyd)
a tak padla volba na něj .

Přikládám pár fotek z prvních dnů pobytu Rafa v novém domově:

Musím konstatovat, že jsme udělali moc dobře! Je to báječný pes - poslušný, chytrý, ostražitý, hravý, nezkazí žádnou legraci, nemá rád rvačky, není bezdůvodně agresivní ke psům ani k cizím lidem, není uštěkaný, rovněž jako Betina miluje pohyb a aportování balónků. No prostě prima psí kamarád!

Všem aktivním lidem, kteří se rozhodují pro nějaké psí plemeno střední velikosti mohu tohoto knírače jen doporučit.

Určitě by ovšem budoucí majitel měl myslet na to, že je to pes, který potřebuje dostatek pohybu a také je třeba zvládnout alespoň základní poslušnost, jinak mu může knírač přerůst přes hlavu, je na to chytrý dost.

"Správný přístup k výchově knírače je jednou z hlavních podmínek pro příchod přívětivého dobromyslného společníka a psa do rodiny a k dětem. Knírač potřebuje pevnou ruku, avšak ne přílišný dril a už vůbec ne násilí. Knírači jsou od přírody inteligentní tvorové, kteří jsou obdařeni jistou dávkou energie, kterou potřebují vybít. Nejlépe na společných procházkách či při příležitosti sportu. Pohyb prostě milují. Jejich inteligence se projevuje ve schopnosti chápaní, například při výcviku služebních psů. Výchova musí být důsledná a majitel si jej v žádném případě nesmí nechat "přerůst přes hlavu".

Kromě již výše zmíněného, bývají kníračí střední zdraví a odolní psi.
Snad jedinou malou komplikací je nutná pravidelná úprava srsti (nejlépe trimováním).
Charakteristika plemene

13. června 2009 v 10:54 Plemeno Knírač střední
Původ: Německo

Použití: hlídací a doprovodný pes

Klasifikace FCI: skupina 2, pinčové a knírači, molosi, bernský salašnický pes a jiná plemena sekce 1, pinčové a knírači bez zkoušek z výkonu

Krátký historický nástin: Původně byl knírač využíván v jihoněmecké oblasti jako stájový pes, neboť se cítil zvlášť dobře ve společnosti koní. Náruživě slídí po všech hlodavcích, aby je obratem zadávil, za což mu již dávno lidé dali název "krysař". V době založení PSK (Německý klub chovatelů pinčů a kníračů), tj. roku 1895, byl veden jako "drsnosrstý pinč".

Všeobecná charakteristika: Je středně velký, mohutný, spíše podsaditý než štíhlý, hrubosrstý.

Významné proporce: Kvadratická stavba těla, přičemž kohoutková výška zhruba odpovídá délce trupu. Celková délka hlavy (od špičky nosu až po týlní hrbol) odpovídá polovině délky hřbetu (od kohoutku po nasazení ocasu).

POVAHA:
Typické povahové vlastnosti jsou živý temperament, spojený s rozvážným klidem. Příznačný je jeho dobrácký charakter, hravost a doslovná závislost na svém pánovi. Miluje děti, je nepodplatitelný, bdělý, a přesto žádný uštěkanec. Vysoko vyvinuté smyslové orgány, chytrost, schopnost výcviku, nebojácnost, vytrvalost a odolnost vůči povětrnostním podmínkám a nemocím zařazují středního knírače k vynikajícím rodinným, hlídacím, doprovodným psům, kteří mají i dobré schopnosti k výcviku.

HLAVA
Lebeční část: Je silná a protáhlá, bez výrazně vystupujícího týlního hrbolu. Hlava by měla odpovídat mohutnosti psa. Čelo je ploché, bez vrásek a probíhá souběžně se hřbetem nosu.
Stop neboli žlabinka je zvýrazňována obočím.

Obličejová část:
Nos: Čenich je dobře vyvinut, s velkými otvory a je trvale černý. Hřbet nosu rovný.
Morda: Končí ve tvaru tupého klínu.
Pysky: Černé, pevné a hladce přiléhající k čelistím, koutek je uzavřený.
Čelisti/skus/zuby: Silná horní a dolní čelist. Chrup úplný (42 zubů podle zubní formule), skus nůžkový, dobře uzavřený, zuby silně vyvinuté a čistě bílé. Žvýkací svaly jsou silně vyvinuté, nesmí však s bradou narušovat hranatý tvar hlavy s bradou
Oči: Středně velké, oválné, směřující dopředu, tmavé, s živým výrazem, víčka dobře přiléhající.
Uši: Sklopené, vysoko nasazené, ve tvaru V, vnitřní okraje boltců přiléhají k hlavě, rovnoměrně nesené, dopředu směrem ke spánkům stočené, přičemž paralelní zlomy boltců nemají přesahovat temeno.

KRK: Silná, svalnatá šíje je výrazně klenutá. Krk přechází harmonicky do kohoutku. Je mohutně nasazený, štíhlý, elegantně nesený a odpovídající vzrůstu psa. Kůže na hrdle je napnutá a bez záhybů.

TĚLO
Horní linie:
Od kohoutku dozadu lehce spadající.
Kohoutek: Tvoří nejvyšší část horní linie.
Hřbet: Silný, krátký a pevný.
Bedra: Krátká, silná a hluboká. Odstup od posledních žeberních oblouků po kyčle je krátký, aby pes působil kompaktně.
Záď: Lehce zaoblená, nevýrazně přecházející v nasazení ocasu.
Hrudník: Přiměřeně široký, na průřezu oválný, sahá až po loket. Předhrudí je díky přední části kosti hrudní výrazně vyvinuté.
Břišní linie: Nepříliš vtažené slabiny tvoří se spodní částí hrudníku pěkně vznosnou linii.
Ocas: Přirozeně ponechaný.

KONČETINY
Hrudní (přední): Jsou při pohledu zepředu silné, rovné a ne úzko postavené.
Plece: Lopatka je pevně přilehlá k hrudníku, oboustranně dobře osvalená a nahoře přesahuje trny hrudních obratlů. Pokud možno šikmo postavená a dozadu dobře uložená, k vodorovné linii tvoří úhel asi 50o.
Paže: Dobře přilehlá k trupu, silná a osvalená, tvoří úhel s lopatkou asi 95o až 105o.
Loket: Dobře přiléhající, ani vybočený ani vbočený.
Předloktí: Při pohledu ze všech stran zcela rovné, silně vyvinuté a dobře osvalené.
Zápěstí: Silné, stabilní, odlišující se jen nepatrně od struktury předloktí.
Záprstí: Při pohledu zepředu je svislé, ze strany lehce šikmé k podložce, silné a lehce pérující.
Tlapa: Je krátká a zaoblená, prsty pevně sevřené, nahoru klenuté (kočičí tlapka), s krátkými, tmavými drápy a drsnými polštářky.
Pánevní (zadní): Při pohledu ze strany šikmo postavené, zezadu rovnoběžně probíhající, ne úzko postavené.
Stehno:Přiměřeně dlouhé, široké a silně osvalené.
Koleno: Ani vbočené ani vybočené.
Bérec: Dlouhý a silný, šlachovitý, přecházející do mohutného hlezna.
Hlezno: Je výrazně úhlené, silné, stabilní, ani vbočené ani vybočené.
Nárt: Krátký a kolmo k podložce postavený.
Zadní tlapy: Krátké prsty, klenuté a sevřené; drápy krátké a černé.
Pohyb: Pružný, elegantní, svižný, uvolnění a prostorný. Přední končetiny vykračují pokud možno výrazně dopředu, zadní končetiny poskytují vydatným a pružným pohybem žádoucí sílu k pohybu. Přední končetina jedné strany se pohybuje dopředu současně se zadní končetinou strany druhé. Hřbet, vazy a klouby jsou pevné.

KŮŽE: Po celém těle těsně přiléhající.
Srst
Vlastnosti:
Srst má být hrubá, drátovitá a hustá. Sestává z husté podsady a z tvrdých, k tělu přiléhajících a v žádném případě ne příliš krátkých pesíků. Pesíky jsou hrubé, dostatečně dlouhé, aby bylo možné posoudit jejich strukturu, ani otevřené ani vlnité. Srst na nohách má tendenci nebýt zcela tak hrubá. Na čele a na uších je krátká. Typická je na mordě nepříliš měkká brada a husté obočí, lehce zakrývající oči.

Barva srsti
a) čistě černá s černou podsadou,
b) pepř a sůl, u které je chovatelským cílem střední tónování s rovnoměrně rozprostřeným, dobře pigmentovaným pepřením a šedou podsadou. Přípustné jsou odstíny od tmavě ocelové šedi po stříbrnou šeď. Všechny barevné odstíny musí vykazovat výraz zdůrazňující tmavou masku, která by k nim měla harmonicky ladit. Výrazně světlé znaky na hlavě, předhrudí a končetinách jsou nežádoucí.

VELIKOST A VÁHA
Kohoutková výška: U psů i fen mezi 45 a 50 cm.
Váha: U psů i fen mezi 13 a 20 kg.

RAF a jeho výcvik

13. června 2009 v 10:27 Výcvik
Jsem toho názoru, že pokud si člověk pořídí psa, měl by se mu také věnovat a vychovat z něj poslušného a socializovaného psího společníka. Stojí to sice určitý čas a námahu, ale majitel to v budoucnu určitě nejednou ocení.

Vzhledem k tomu, že jsem neměla s výcvikem žádné zkušenosti, tak jsem se poohlížela po nějakém vhodném kynologickém cvičišti. Na základně pozitivních referencí jsem se rozhodla pro ZKO Ostrava - Svinov (http://www.zkosvinov.info/).

S výcvikem Rafa jsem začala na doporučení výcvikáře zhruba v 3,5 měsících. Absolvovali jsme 10 lekcí pro štěňata. Nejprve jsme cvičili individuálně, především chůzi na vodítku (aby pes netahal, nepředbíhal se apod.). Po několika lekcích jsme začali cvičit ve skupině štěňat na cvičišti i mimo něj. Lekce byly zaměřeny na základní poslušnost (přivolání, chůze na vodítku, sedni, lehni, zůstaň, fuj, aj.) a byly prokládány 10 min. přestávkami na hraní ...myslím, že tuhle část výcviku, měli naše malá psí tornáda nejraději.

Po těchto 10-ti úvodních lekcích jsem se rozhodla ve výcviku dále pokračovat, protože Raf se na cvičák vždycky těšil, měl tam hodně psích kamarádů, no a paničku to bavilo také . Na cvičáku jsme se zdokonalovali až do jeho 2 let. Složili jsme 4 zkoušky (ZZO, ZOP, ZPU1 a BH).

Protože nás s Rafem výcvik stále baví, tak na sobě oba dále pracujeme a jsem moc ráda, že jsem měla možnost seznámit se s naším současným výcvikářem p.Vladimírem Košťálem (http://www.bohemia-atevy.com/).
Především jeho zásluhou jsem Rafa naučila správně stopovat a označovat předměty na stopě a také cvičit obranu. Pod jeho vedením jsme složili zkoušky ZM a IPO V.
Díky tomu Raf získal "malý" pracovní certifikát, který mu umožňuje na národních a klubových výstavách v ČR a SR zařazení do pracovní třídy.

No a co dál? Ve výcviku dále pokračujeme a v roce 2009 se pokusíme složit zkoušky ZVV1 a FPr1 a pak se uvidí.


EVERGREEN ALARM BESKYD - Knírač střední pepř a sůl, pes

13. června 2009 v 9:32 Rodokmen

Chovatelka:Lenka Fajkusová
Narozen dne:16.5.2006 ve Frýdlantu nad Ostravicí
Číslo zápisu:CMKU / KS / 7017 / 06
Tetovací číslo:7017
Bonitační kód:81 / 5AZ / 5
DKK:0/2

Rodokmen Rafa ve uveden na WWW strankách níže: